Spacer zaczniemy przy Złotej Bramie, reprezentacyjnym wjeździe powstałym na początku XVII wieku. Stamtąd przejdziemy do Dworu Artusa, miejsca, w którym spotykała się elita nad motławskiego miasta. Obejrzymy Dwór Miejski, który został zbudowany na wcześniejszej bazie układu gotyckich fortyfikacji. Następnie pokonamy kolejną bramę, Wyżynną, która według historii jest pierwszą bramą Gdańska, a dodatkowo opowiada pewną historię o rumie.
Brama Zielona, kolejna na naszej trasie, powstała w drugiej połowie XVI w. po wyburzeniu bramy Kogi, która nie spodobała się patrycjuszom. Przejdziemy obok Żurawia, kolejnego symbolu Gdańska, który służył przez ponad 500 lat jako portowy dźwig. Fani architektury z pewnością dostrzegą atrakcję w postaci Złotej Kamienicy, a fani historycznych obiektów militarnych ucieszą się z Wielkiej Zbrojowni, cudownego renesansowego dzieła.
Przed nami będą trzy kościoły, św. Jana, św. Mikołaja oraz Mariacki, a ostatni z nich jest do tej pory najwyższą ceglaną świątynią na świecie. W Gdańsku również znajdziemy ślady królewskiej historii Polski, czego dowodem jest Kaplica Królewska, będąca jedyną barokową świątynią w gdańskim Śródmieściu.
Później zobaczymy Fontannę Neptuna, a dookoła poszukamy innych poszlak fascynacji antyczną kulturą. Przejdziemy też obok Ratusza Głównego Miasta, zabytku akcentującego znaczenie głównomiejskiej dzielnicy. Przed nami będzie kolejny dwór dla elit, Dwór Bractwa św. Jerzego, którzy piękne wnętrza Dworu Artusa uznawali za zbyt plebejskie.
Następnie znów na chwilę wrócimy do obronności miasta, podziwiając Fortyfikacje Gotyckie, których budowa rozpoczęła się w XIV w. Obejrzymy Bramy Wodne, które wzmacniały obszary i kanały portowe. Z Długiego Pobrzeża dostaniemy się na Drogę Królewską, przy której mieszkali najbardziej wpływowi obywatele miasta. Stamtąd dostaniemy się do jednej z najpiękniejszych ulic w Polsce, ulicy Mariackiej, którędy przejdziemy do Hali Targowej.
Pod koniec zwiedzania przejdziemy się po trzech ulicach – Piwnej, Ogarnej i św. Ducha. W pierwszej, według gdańskich urzędników, warzono piwo, które smakowało nawet brytyjskiej szlachcie. W drugiej zobaczymy kilka zachowanych budynków z dawnych czasów, m.in. miejsce urodzenia słynnego fizyka Daniela Fahrenheita. Przy ulicy św. Ducha urodził się światowej sławy filozof, Artur Schopenhauer, doceniony dopiero pośmiertnie.
Gdańsk skrywa wiele tajemnic. Jeśli chcecie je poznać, dołączcie do nas.
Cena zawiera:
- opłatę za przewodnika
- bilet na wejście do Kościoła Mariackiego
Podczas wycieczki nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat.